První pomoc - aneb co by nemělo chybět v každé lékárničce pro mazlíčky

První pomoc - aneb co by nemělo chybět v každé lékárničce pro mazlíčky

Zastavení krvácení  – kompresy, samolepící obinadlo

Mnohdy jsou poranění celkem hluboká (zejména na tlapkách) a než se dostanete k veterináři , je třeba zastavit krvácení. K tomu nejlépe poslouží několik kompresů (gázové čtverce) a samolepící obinadlo (tzv.  ,,koban“). Pokud rána silně krvácí, není nutné jí nijak čistit jen na ní přitisknout kompresy nejlépe stočené do válečku, pevně převázat samolepícím obvazem a vyrazit na nejbližší veterinu.

Ošetření a krytí drobných ran – Betadine roztok, antibiotická mast (Tenezim, Tetradelta, Framykoin), gázové čtverce nepřilnavé, obvazový materiál, botička

Odřeniny a drobné rány zvládnete doma ošetřit pomocí Betadine roztoku (prodává se velmi koncentrovaý, což je velmi dráždivé, správně naředěný má barvu černého čaje a k ředění můžete použít běžnou vodu), kterým ránu vyčistíte, namažete antibiotickou mastí, překryjete čtverci , které upevníte pomocí obvazu. Obvaz je nutné sundávat každý den a kontrolovat správné prokrvení končetiny (kůže nesmí fialovět). Okolí rány je dobré před ošetřením ostříhat, nebo oholit aby v ní okolní chlupy nedráždily. Rány na končetinách je vhodné krýt botičkou.

Kousné a hlubší rány musí být dobře vyčištěny, často vydrenovány a doplněny celkovou antibiotickou terapii, proto u těchto ran a vždy, když si nejste jistí, proveďte jen základní očištění a vyhledejte odbornou pomoc.

Velké nebezpečí zejména hlubokých ran spočívá v zanesení anaerobních bakterii Clostridium tetani, které se nachází v půdě, zejména pak tam kde se pohybují koně. Důležité pro předcházení tomuto onemocnění je včasné a řádné ošetření každé rány. Úspěšnost léčby závisí hlavně na množství toxinu v těle a včasném zahájení léčby. Často je toto onemocnění smrtelné a končí úhynem v křečích.  Vakcinace chrání pejska dva roky.

Ošetření očí – borová voda, Lakrisyn, Vitamin A – POS

Oči jsou velmi citlivá oblast, proto je doma ošetřujte jen velmi obezřetně.

Při podezření na cizí těleso, oko pořádně vypláchněte borovou vodou. A vyhledejte odbornou pomoc k vyšetření rohovky.

Dočasně při zarudnutí či mírném výtoku z oka, můžete použít Lakrisyn (kapky ke zvlhčení oka), nebo borovou vodu.

Nikdy nepoužívejte kapky, obsahující kortikoidy, případné poškození rohovky tím ještě zhoršíte. (Vyhněte se tedy použití kapek, které máte doma, a nevíte, na co jsou či co přesně obsahují!!!)

Ošetření uší – veterinární preparát na čištění uší (Aptus Orisolv, Epi -otic…)

Uši čistěte, jen když je to potřeba, není nutné je čistit pravidelně či preventivně. Čistěte, pokud je ouško zarudlé, začne zapáchat, zmnoží se maz, nebo pejsek klepat hlavou či ho ouška svědí. Nezabere-li pár dní čistění, vyhledejte odbornou pomoc pro diagnostiku problému.

Nikdy neaplikujte antibiotické kapky bez vyšetření zvukovodu, kromě vytvoření antibiotické rezistence můžete pejskovy vážně ublížit, pokud by měl poraněný bubínek.

Pomoc při průjmu – černé uhlí, smecta, veterinární ,,protiprůjmová“ léčiva (Aptus Attapectin), probiotika a prebiotika (Aptus Aptobalance)

Řitkou stolici způsobenou dietní chybou (když vaš pejsek zblajzne co nemá) můžete zkusit řešit podáním humánních léčiv jako je černé uhlí (např. 1 tableta 3-4 x denně), u menších pejsků je pak vhodnější Smecta  (jeden sáček rozdělit na tři díly během dne). Humánní preparáty nemusí fungovat u všech zvířátek, proto jsou vhodnější veterinární přípravky. Pro navrácení rovnováhy v trávicim traktu je vhodné doplnit léčbu veterinárními pro- a prebiotiky.

Pokud se průjem nelepší po odstranění dietní chyby a podání ,,protiprůjmových léčiv“, nebo je-li v něm krev, je nutné včas vyhledat odbornou pomoc, zejména u mláďat a malých plemen.

Pomoc při zvracení – hladovka

Žádný bezpečný preparát pro domácí použití bez nutnosti diagnostiky není na trhu dostupný.

Pokud pejsek vyzvrací krmivo a předpokládáme, že je to jen z důvodu dietní chyby, můžeme zkusit nasadit hladovku, voda musí být vždy k dispozici (u štěňat a malých plemen by neměla být hladovka delší než 6 hodin, dospělci a velká plemena to vydrží i do druhého dne).

Pokud pejsek neudrží ani vodu (nebezpeční cizích těles, která ucpou trávicí trakt), zvrací vícekrát během dne (nebezpečné pro štěňata a malá plemena), chtěl by zvracet, ale vypadá to, že nemá co (zejména větší plemena při otočení žaludku), zvrací krev (otravy, těžké infekce) –  je nutné co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

První pomoc při podezření na otravu v potravě – peroxid vodíku 3% (nebo slaná voda 12%), černé uhlí

Otravu může způsobit: alkohol, čokoláda, kává, některé ovoce (hroznové víno,  hrozinky, avokádo..) léky (jakékoliv léky  pro lidi- např.aspirin, ibalgin,paralen…, veterinární léky ve větším množství než bylo předepsané), pokojové rostliny, jedy nastražené na hlodavce a plže, otrávené návnady, a mnoho dalších látek…

Při pozření nebo podezření na pozření (nález prázdných obalů) okamžitě zavolejte svému veterináři!!! Dle toho o jakou látku se bude jednat,  vám lékař poradí jak postupovat..

První pomoc spočívá v evakuaci škodlivé látky ze žaludku, tedy vyvolání zvracení   – POZOR – není bezpečné u všech látek a je nutné zvážit stav pacienta!!! Vždy se poraďte s veterinářem!!!

Veterinář vám poradí kolik peroxidu vodíku a černého uhlí máte použít, mějte ho tedy v lékárničce, ale nepoužívejte ho bez konzultace s veterinářem.

Pomoc při bolesti – vyhledat odbornou pomoc

Vzhledem k tomu, že bolest je projevem široké škály onemocnění, nemohu doporučit použití jakéhokoliv léku na bolest před řádnou diagnostikou.

Rozhodně nepoužívejte žádné léky pro lidi, nejsou pro zvířata vhodná a mnohdy jim přitíží. Veterinární léky na bolest které vám doma zůstaly z minula použijte až po konzultaci s veterinářem.